foto1
foto1
foto1
foto1
foto1Zdalna wizyta w szkole na Litwie w ramach programu Erasmus+

Od 14 do 18 czerwca bieżącego roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w zdalnej wizycie w szkole na Litwie organizowanej w ramach projektu „Traditions and customs – promoters of interculturality in the 21st century” programu Erasmus+.

Pandemia koronawirusa uniemożliwiła nam odbycie ostatniej wizyty projektowej stacjonarnie, dlatego też koordynatorzy projektu podjęli decyzję o zrealizowaniu jej w formie zdalnej. Było to nie lada wyzwanie organizacyjne, jednak dzięki wspólnym wysiłkom wszystkich uczestników wydarzenie zostało przeprowadzone zgodnie z założeniami planu oraz celami projektu.

Codzienne, dwugodzinne spotkania z nauczycielami oraz uczniami ze szkół z Litwy, Słowacji  i Rumunii odbywały się na popularnej platformie ZOOM. Pierwszego dnia organizatorzy spotkania przygotowali program kulturalny, a nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w wirtualnej wycieczce po szkole Mazeikiai Merkelis Rackauskas Gymnasium, jak również odkryć walory turystyczne miasta Możejki. Drugiego dnia gospodarze przybliżyli nam historię Litwy oraz geografię swojego kraju. Trzeciego dnia odbyły się wirtualne warsztaty kulinarne. Uczniowie z Litwy krok po krok pokazali nam jak wykonać litewski chłodnik, a następnie nasi podopieczni chętnie zabrali się do pracy i wspólnymi siłami przygotowali tę pyszną zupę. W tym dniu każdy kraj partnerski miał też możliwość krótkiej prezentacji swojego kraju, jak również lokalnej okolicy. Czwartego dnia poznaliśmy muzyczne dziedzictwo Litwy. Gospodarze świetnie się przygotowali. Dzięki ich staraniom  poznaliśmy multiinstrumentalistę, kompozytora i wykonawcę Pana Sauliusa Petreikisa, Muzyk połączył się z nami na żywo, zaprezentował swoje umiejętności, a następnie odpowiadał na liczne pytania zadawane przez uczniów wszystkich szkół. Tego dnia odbyły się również warsztaty plastyczne. Piąty dzień wirtualnej wizyty w litewskiej szkole został poświęcony na podsumowanie całego tygodnia i ewaluację przeprowadzonych aktywności. W ramach międzynarodowych spotkań młodzież uczestniczyła w quizach na platformie Kahoot. Warto nadmienić, że quiz dotyczący wiedzy o Słowacji wygrał uczeń naszej szkoły - Jakub Adach z klasy VI b. Podczas wspólnych aktywności uczestnicy Erasmusa+ korzystali z możliwości rozmów w języku angielskim, pracy w grupach międzynarodowych, tworzenia tablic w aplikacji Padlet oraz pracy z oprogramowaniem Mentimeter. Była to znakomita szansa do rozwijania umiejętności językowych oraz komunikacyjno-informacyjnych.

W wydarzenie włączyła się liczniejsza grupa uczniów i nauczycieli niż w przypadku wizyt stacjonarnych, co przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania programem Erasmus+. Pytania uczniów o możliwość udziału w przyszłych projektach są potwierdzeniem atrakcyjności zajęć.

m DSC 0589

Osoba odpowiedzialna za treść: Błażej Bujała