foto1
foto1
foto1
foto1
foto1Mobilność zagraniczna uczniów ze szkoły w Oblęgorku do Rumunii w ramach programu Erasmus+

W dniach 15-22.12.2018 r. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku wzięli udział w międzynarodowej mobiliności w ramach projektu „Traditions and customs – promoters of interculturality in the 21st century” akcji KA229 programu Erasmus+.

Uczennice naszej szkoły w składzie: Lena Raczyńska, Weronika Wieczorek, Oliwia Barcicka, Jagoda Nowak oraz Anita Prus wraz z opiekunami p. Błażejem Bujałą i p. Jarosławem Skoczylasem odwiedzili szkołę partnerską Scoala Gimnaziala „Alexandru Stefulescu” w miejscowości Targu-Jiu w Rumunii. W mobilności udział wzięli również uczniowie i nauczyciele z pozostałych krajów partnerskich, czyli Słowacji, Hiszpanii i Litwy. W trakcie pięciodniowych aktywności przygotowanych przez naszych gospodarzy poznaliśmy tradycje świąteczne, obejrzeliśmy liczne przedstawienia, mogliśmy zapoznać się z wieloma ludowymi tańcami, symbolami, jak również historiami. Ponadto wzięliśmy udział w wielu warsztatach plastycznych, takich jak malowanie na drewnie, garncarstwo, ozdabiane kartek świątecznych czy też tworzenie wiklinowych koszyków. Podczas mobilności udało nam się również wziąć udział w wycieczce do jaskini Bolii w miejscowości Petrosani oraz zamku Corvinilor w miejscowości Hunedoara.

W trakcie pobytu w rumuńskiej szkole zaprezentowaliśmy film przedstawiający naszą szkołę oraz miejscowość Oblęgorek przygotowany specjalnie na ten wyjazd przez Szkolne Koło Fotograficzne oraz uczniów naszej szkoły. Podczas aktywności odbył się również konkurs na logo projektu. Ku naszej ogromnej radości wygrała praca naszego ucznia Bernarda Skoczylasa, która od tej chwili została oficjalnym logo projektu. Warto również nadmienić, że podczas pobytu mogliśmy podziwiać przepiękną zimową scenerię rumuńskich Karpat, gdyż odnotowano tam największe od lat opady śniegu.

Z wyjazdu wracamy bogatsi o nowe doświadczenia, przeżycia i nawiązane przyjaźnie. Kolejna mobilność odbędzie się w marcu w Hiszpanii.

Koordynator projektu p. Błażej Bujała