foto1
foto1
foto1
foto1
foto1Druga mobilność zagraniczna uczniów ze szkoły w Oblęgorku

W dniach od 9 do 16 marca 2019 r. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku wzięli udział w międzynarodowej mobilności w ramach projektu „Traditions and customs – promoters of interculturality in the 21st century” akcji KA229 programu Erasmus+.

Uczniowie naszej szkoły w składzie: Karolina Pacak, Natalia Rówińska, Julia Salacha, Aleks Kasprzycki oraz Oliwier Wychowaniec wraz z opiekunami p. Renatą Jas i Błażejem Bujałą odwiedzili szkołę partnerską C.E.I.P. LLEBEIG w miejscowości Denia w odległej Hiszpanii. Drugi wyjazd w ramach realizowanego w naszej szkole projektu był nie lada wyzwaniem. Uczniowie, jak i opiekunowie musieli dobrze przygotować się do tak odległej wyprawy, w końcu szkoła naszego partnera oddalona jest od naszej o niemal 2700 km. Na szczęście podróż przebiegła bardzo sprawnie. Dla naszych uczniów było to spore przeżycie, gdyż niektórzy po raz pierwszy w swoim życiu lecieli samolotem. Hiszpania powitała nas przepiękną słoneczną pogodą, która towarzyszyła nam przez cały pobyt. Wizytę rozpoczęliśmy od obejrzenia programu artystycznego przygotowanego przez gospodarzy, zwiedzania szkoły oraz oficjalnego powitania przez burmistrza miasta p. Vicenta Grimalt 
w pięknym ratuszu. Dzień zakończyliśmy wspólnym obiadem w szkole, w którym uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz rodzice rodzin goszczących.          Podczas drugiego dnia wzięliśmy udział w warsztatach ściśle związanych 
z walencyjską kulturą. Mieliśmy okazję przygotować tradycyjną przekąskę o nazwie castolana, wziąć udział w warsztatach plastycznych, zatańczyć ludowe tańce, jak również zagrać w tradycyjną grę uliczną o nazwie pelota. Na koniec aktywnego dnia odwiedziliśmy imponujący port, gdzie zostaliśmy oprowadzeni po firmie Balearia. Siedziba główna tego dużego armatora znajduje się właśnie w miejscowości Denia. Trzeciego dnia udaliśmy się na wycieczkę do Valencji, zabytkowego miasta położonego nad Morzem Śródziemny. Miasto zwiedzaliśmy pieszo, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć główne zabytki miasta. Najważniejszym jednak elementem programu, związanym z projektem, było zapoznanie się ze Świętem Ognia “Fallas”, do którego mieszkańcy właśnie się przygotowywali. Mogliśmy obejrzeć etapy przygotowania spektakularnych rzeźb tworzonych z kartonów, plastrów wosku i drewna. Dużym przeżyciem dla nas wszystkich był również udział w wydarzeniu o nazwie Mascleta. W samym centrum miasta o godzinie 14.00 w obecności kilku tysięcy osób obejrzeliśmy imponujący pokaz pirotechniczny. W czwartek braliśmy udział w „Gymhana” grach ulicznych w centrum miasta Denia. Następnie zwiedziliśmy zabytkowy zamek, z którego rozprzestrzeniał się wspaniały widok na morze i góry. Ostatniego dnia podsumowaliśmy nasze działania, odbyła się również prezentacja wspólnie przygotowanej przez partnerów broszury dotyczącej tradycyjnych strojów, instrumentów, jak również opowieści pochodzących z każdego kraju partnerskiego. Wizyta w Hiszpanii była zdecydowanie najbardziej egzotyczną mobilnością, w jakiej wzięli udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Zderzenie z zupełnie odmienną od naszej kulturą jest bezcennym doświadczeniem dla uczestników. Warto również podkreśli, że w trakcie wizyty nasi uczniowie rozwijali się językowo, coraz pewniej korzystali z języka angielskiego, którym posługiwali się w sklepach, restauracjach czy w kontakcie z rówieśnikami i ich rodzicami, ale również nauczyli się wielu słów w języku hiszpańskim. Następna mobilność już w kwietniu w Słowacji.

Koordynator projektu: Błażej Bujała